Tekrarlayan Düşük Nedenleri

Gebelik kayıplarının çoğu kromozomal veya genetik anormalliklerden kaynaklanır ve rastlantısal olaylardır. Anormallik yumurtadan, spermden veya erken embriyodan gelebilir. Klinik olarak tanınan tüm gebeliklerin yaklaşık% 12-15'i düşükle sonuçlanır; Bununla birlikte, tüm kavramların en az% 30-60'ının gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde biteceği tahmin edilmektedir. Zamanın% 50'sine kadar, kadın hiç hamile olduğunu fark etmez. Düşük yapma riski, önceki gebelik kayıplarının sayısı ile artar, ancak tipik olarak% 50'den azdır. Anne yaşının ilerlemesi, kromozomal (genetik) anormalliklere yol açan zayıf yumurta kalitesine bağlı olduğu düşünülen düşük doğum riski ile ilişkilidir. Bazen anne veya babanın kendileri genlerinde hafif bir düzensizliğe sahip olabilirler, fakat yavrular daha şiddetli bir şekilde etkilenebilir ve bu da düşükle sonuçlanabilir. Bazen, rahim içinde (rahim) düşüklüğe yol açan bir anormallik olabilir. Düşük doğum, gebeliğe ya da inflamasyona zayıf kan verilmesine bağlı olabilir. Bazı kadınlar düzensiz şekilli bir rahim ile doğabilir ve bazı kadınlar zamanla uterusları ile anormallikler geliştirebilirler.
düşük nedenleri 3

Kronik Rahatsızlıklar Düşük Riskini Artırabilir

Bir kadının bağışıklık sistemi aynı zamanda tekrarlayan gebelik kaybında da rol oynayabilir. Hormon anormallikleri tiroid hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere gebelik kaybını da etkileyebilir. Bir annenin kan pıhtılaşmasında anormallikler de gebelik kaybını etkileyebilir. Genel olarak, çevresel faktörler, stres ve mesleki faktörler gebelik kaybıyla ilişkili görünmemektedir. Tekrarlayan gebelik kaybı testi uygulaması bulunmaktadır. Hekiminiz ayrıntılı bir tıbbi, cerrahi, aile ve genetik bir tarih alacak ve bir fizik muayene yapacaktır. Yapılabilecek testler, her iki eşin karyotip analizini içerir. Karyotip, bir kişinin kromozomal veya genetik yapısıdır. Amaç, ebeveynlere, çocuğa geçebilecek anormallikleri bulmak ve sonuç olarak düşükle sonuçlanmaktır.
düşük nedenleri 2

Gebelik Kaybı Nedir?

Tekrarlayan gebelik kaybı, üç veya daha fazla ardışık gebelik kaybı oluşması olarak tanımlanır; Bununla birlikte, Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) son zamanlarda tekrarlayan gebelik kayıplarını iki veya daha fazla gebelik kaybı olarak yeniden tanımlamıştır. Gebelik kaybı, 20 haftadan önce sona eren ve klinik olarak tanınan gebelik olarak tanımlanır. Klinik olarak tanınan bir hamilelik, gebeliğin bir ultrasonda görüntülendiğini veya gebelik kaybından sonra gebelik dokusunun tanımlandığını ifade eder.